Uniwersytet Śląski w Katowicach na XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym - podsumowanie

W dniach 20-22 września br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się XIII Europejski Kongres Gospodarczy.

W ramach wydarzenia, oprócz niezwykle interesujących prelekcji przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, m.in. prof. dr hab. Tomasza Pietrzykowskiego - Prorektora ds. współpracy międzynarodowej i krajowej, Biuro Współpracy z Gospodarką UŚ przygotowało stoisko, w ramach którego prezentowano najnowsze rozwiązania naukowe dla społeczeństwa i gospodarki.

Były to m.in.:

- kamizelka oscylacyjna - wytwarza intensywne drgania, które następnie przenoszone są na klatkę piersiową. Dzięki temu pacjent ma możliwość odkrztuszenia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Kamizelka posiada generatory drgań z przodu i tyłu torsu. Generatory drgań są sterowane za pomocą aplikacji mobilnej, która jednocześnie pozwala na indywidualne dostosowanie terapii do pacjenta. Kamizelka posiada autonomiczne zasilanie, dzięki czemu można wykorzystywać ją w zróżnicowanych warunkach i podczas codziennych czynności. Kamizelki oscylacyjne stosowane są w szczególności przy przewlekłych chorobach dróg oddechowych.

-  gra do rehabilitacji dróg oddechowych - może być wykorzystywana podczas inhalacji. Szczególnie małe dzieci boją się procesu inhalacji oraz maski inhalacyjnej. Gra wykorzystuje niewielki sensor radiowy, dzięki któremu za pomocą oddechu steruje się grą wyświetlaną np. na tabletach czy smartfonach. Sensor współpracuje z wieloma typami masek o średniej koncentracji tlenu. Taka forma wykonywania inhalacji pozwala przezwyciężyć strach u dzieci oraz umożliwia wykonanie pełnej sesji terapeutycznej. System jest całkowicie mobilny.

W strefie wystawienniczej UŚ obecni byli również doktoranci wdrożeniowi - reprezentujący Fundację na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury oraz Centralne Laboratorium Pomiarowo - Badawcze Sp. z o.o., którzy promowali na własnym przykładzie idee współpracy nauki z otoczeniem biznesowym.

XIII Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza biznesowa Europy Środkowo-Wschodniej, stanowiąca miejsce kontaktu przedstawicieli świata biznesu, nauki, jak również polityki.

Szczegółowe informacje na temat Kongresu dostępne są na stronie internetowej:

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, z którymi mieliśmy przyjemność spotkania się w czasie trwania Kongresu oraz nawiązania wielu ciekawych i konstruktywnych konwersacji!

Udział Uniwersytetu Śląskiego w niniejszym wydarzeniu został dofinansowany z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.