Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA w Katowicach otrzymało tytuł „Promotor Nauki”
W sobotę 13 czerwca 2015 r. Uniwersytet Śląski świętował 47. rocznicę powstania. Z okazji święta uczelni w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbył się XIX uroczysty koncert akademicki. W tym roku po raz pierwszy z okazji swojego święta uczelnia postanowiła uhonorować instytucję, która najściślej współpracuje z uniwersytetem i zdaniem społeczności akademickiej zasłużyła na wyróżnienie tytułem „Promotora Nauki”. Podczas XIX uroczystego koncertu akademickiego tytuł został przyznany Górnośląskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów SA w Katowicach. Wyróżnienie to jest swego rodzaju podsumowaniem dotychczasowej, niezwykle owocnej i satysfakcjonującej współpracy.
Z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów SA w Katowicach uczelnia współpracuje już od lat 80. Współpraca ta obejmuje nie tylko wzajemne wsparcie w różnych obszarach działalności, takich jak: badania naukowe, kształcenie czy komercjalizacja i transfer wiedzy, ale także wzajemną promocję, organizację konferencji i spotkań czy prowadzenie kampanii społecznych na rzecz rozwoju regionu.
Dzięki wsparciu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Uniwersytet Śląski mógł zrealizować szereg przedsięwzięć, w tym projektów badawczo-rozwojowych, jak na przykład projekt pn. „Zintegrowany system wspomagający zarządzaniem i ochroną zbiornika zaporowego – ZiZOZap”, który zakłada zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym i zwiększenie wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce związanej ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami wodnymi. Uniwersytet Śląski wraz z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów jest członkiem Śląskiego Klastra Wodnego, który powstał z inicjatywy GPW i jest platformą wymiany doświadczeń oraz miejscem nawiązywania kontaktów naukowych i biznesowych.
Przyznaniu tytułu towarzyszyło wręczenie okolicznościowej statuetki wykonanej przez dr hab. Katarzynę Pykę z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Forma niewielkiej szklanej rzeźby zrealizowana została z myślą o wręczeniu jej instytucji wspierającej uczelnię, jest ona symbolem wdzięczności i podziękowania za wsparcie rozwoju nauki na Uniwersytecie Śląskim. Statuetkę tworzą dwie płaszczyzny szkła ustawione prostopadle wobec siebie. Skrząca ściana szklanych pasków skontrastowana została z gładką płaszczyzną, na której tylko w części wyrzeźbiony został motyw niejako odbijający rytmiczność pionów drugiej płaszczyzny. Rytmiczność pionów zestawiona została z biologiczną w swojej formie linią, która może być kojarzona z drogą, rzeką. Szkło szlachetne, bezbarwne, szlifowane, dwustronnie rzeźbione jest unikatową formą dedykowaną partnerowi.