Podpisanie porozumienia o współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie

 

W czwartek, 12 marca 2020 roku, o godz. 12.00, w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (sala 24) odbędzie się uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Uczelnią, a Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, w imieniu którego działa Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Współpraca dotyczyć będzie przede wszystkim wykorzystania doświadczenia, jak i potencjału naukowego i dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także potencjału inżynierskiego i merytorycznego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach służącego w dalszych działaniach dobru obu Stron i ich dalszemu rozwojowi.

Za najważniejsze kierunki współdziałania uznaje się:

a)    wzajemne prezentowanie i propagowanie wspólnych osiągnięć w kraju oraz poza jego granicami,

b)    wymianę informacji oraz doświadczeń pomiędzy kadrą obydwu jednostek, w tym konsultacje merytoryczne i techniczne,

c)    korzystanie na zasadach wzajemności z posiadanej aparatury, urządzeń i zbiorów bibliotecznych oraz danych przy zachowaniu warunków wynikających z odrębnych umów lub porozumień,

d)    realizację praktyk studenckich,

e)    uzgadnianie tematów prac badawczych i rozwojowych,

f)    uzgadnianie tematów prac dyplomowych, licencjackich, magisterskich oraz rozpraw doktorskich,

g)    współdziałanie w zakresie realizacji doktoratów wdrożeniowych,

h)    współdziałanie w zakresie realizacji studiów dualnych,

i)     współdziałanie dotyczące zatrudniania absolwentów,

j)     organizowanie konferencji naukowo-technicznych, seminariów, kursów i szkoleń,

k)    współpracę w celu unowocześnienia procesu dydaktycznego i programu kształcenia,

l)     wspólną realizacja projektów i programów o charakterze naukowym, badawczym i rozwojowym w tym na obiektach hydrotechnicznych będących w administracji Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach,

m)   wykonywanie wzajemnych opinii, ekspertyz lub opracowań.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest od 1 stycznia 2018 roku głównym podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną.

Wody Polskie działają na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne oraz statutu nadanego Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 28 grudnia 2017 r.

Wody Polskie są państwową osobą prawną w skład której wchodzą następujące jednostki organizacyjne:

- Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie;

- regionalne zarządy gospodarki wodnej z siedzibami w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu;

- 50 zarządów zlewni;

- 330 nadzorów wodnych.

Wody Polskie zatrudniają niemal 6000 pracowników w całej Polsce, którzy prowadzą działania z zakresu ochrony przed powodzią i suszą oraz ochrony jakości naszych zasobów wodnych. Wykonują prawa właścicielskie w stosunku do wód, które są własnością Skarbu Państwa, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają decyzje administracyjne (zgody wodnoprawne).

Wody Polskie pełnią też funkcję organu regulacyjnego w celu ochrony mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen usług wodociągowo-kanalizacyjnych.

Dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej zatwierdzają taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę oraz zbiorowe odprowadzanie ścieków, opiniują projekty regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków oraz rozstrzygają spory między przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi a odbiorcami ich usług.

W imieniu Związku porozumienie podpisze Pan Łukasz Lange – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Ze strony uczelni dokumenty sygnować będzie JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

W wydarzeniu udział wezmą również przedstawiciele Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, Śląskiego Centrum Wody oraz reprezentanci Biura Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.