BROKER INNOWACJI

 

Tytuł projektu: Broker Innowacji

 

Termin realizacji projektu: 10.2013 - 09.2015

 

Wartość projektu:  200 000 PLN

 

Cel projektu: Realizacja działań mających na celu poprawę efektywności procesu komercjalizacji wyników badań naukowych, stworzenie infrastruktury społecznej wspierającej proces komercjalizacji wiedzy i integracji środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym oraz upowszechnianie wyników badań naukowych w środowisku przedsiębiorców.

 

Żródło finansowania: Projekt systemowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Wsparcie systemu zarządzania badaniami naukowymi oraz ich wynikami” (Poddziałanie 1.1.3), realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

 

 

O PROJEKCIE

19 września 2013 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka przedstawiła nazwiska 30 laureatów I edycji konkursu „Brokerzy Innowacji”. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego oraz Biuro Współpracy z Gospodarką UŚ pozyskały do współpracy brokera - Pana Mariusza Piaseckiego, którego zadaniem będzie m.in. identyfikowanie projektów badawczych o wysokim potencjale komercyjnym, zacieśnianie współpracy przedstawicieli środowiska nauki z sektorem biznesu, inicjowanie zakładania spółek typu spin off oraz podejmowanie działań prowadzących do zawierania umów licencyjnych.

O BROKERZE

Broker Innowacji reprezentuje pracowników naukowych w kontaktach z partnerami biznesowymi spoza Uczelni. Broker pomaga w pozyskiwaniu środków finansowych, realizuje działania zmierzające do udzielenia licencji oraz wspiera w tworzeniu nowych firm. Jako pośrednik występujący w imieniu naukowca, ma za zadanie przejąć obowiązki wynikające z pozyskania inwestora lub klienta zainteresowanego zakupem technologii bądź patentu.

Broker Innowacji Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach to osoba reprezentująca interesy Wydziału i pracowników naukowych w kontaktach z partnerami spoza Uczelni. W zależności od zakresu projektu jaki realizowany jest przez zespół badawczy, zaangażowanie Brokera przenosi się z działań typowo handlowych, poprzez doradztwo w pozyskiwaniu grantów i budowaniu przedsiębiorczości akademickiej aż po aktywny udział w projektach wykazujących potencjał komercyjny i mających na celu wdrożenie.

ZAKRES DZIAŁALNOŚCI BROKERA
  • przeprowadzenie audytu ilościowego, jakościowego i procesowego projektów naukowych, rozwiązań technologicznych, zgłoszeń patentowych i patentów pochodzących z Wydziału,
  • doradztwo w zakresie pozyskiwania środków finansowych służących rozwojowi projektów naukowych przy czym źródłami finansowania mogą być zarówno środki unijne, granty i stypendia jak i fundusze pochodzące od inwestorów,
  • aktywne poszukiwanie partnerów biznesowych do realizacji wspólnych projektów badawczych i wdrożeniowych oraz doprowadzenie do powoływania konsorcjów implementujących technologie w skali przemysłowej - także na poziomie międzynarodowym,
  • udział w komercjalizacji specjalistycznej wiedzy pracowników naukowych Wydziału oraz kształtowanie pozycji ekspertów w obszarze badań naukowych i wdrażania innowacji,
  • poszukiwanie odbiorców dla technologii opracowanych na Wydziale (nabywców), udział w negocjacjach oraz współpraca zmierzająca do zawarcia umów pomiędzy firmami a Uczelnią,
  • prezentacja potencjału WBIOŚ w postaci technologii, know-how i patentów podczas wydarzeń promocyjnych i informacyjnych (targów, konferencji),
  • prowadzenie szkoleń i warsztatów w zakresie komercjalizacji projektów naukowych i transferu technologii, skierowanych do studentów I, II i III-go stopnia oraz pracowników naukowych WBIOŚ.
 
KORZYŚCI DLA PRACOWNIKÓW NAUKOWYCH I ZESPOŁÓW BADAWCZYCH
 
Działania Brokera ukierunkowano tak, aby przynosiły jak największe korzyści pracownikom naukowym Wydziału i zespołom realizującym projekty badawcze. Zakres działania i kompetencje Brokera pozwalają na zoptymalizowanie działań związanych z rozwojem projektów naukowo-badawczych. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu kompetencji, wiedzy i kontaktów Brokera.
     Optymalizacja procesu pozyskiwania partnerów z gospodarki
Praca brokera ułatwia znalezienie partnerów przemysłowych zainteresowanych realizacją projektów badawczych i wdrożeniowych. W zadaniach stawianych przed Brokerem zawiera się udostępnienie kontaktów i nawiązanie relacji z partnerami – zarówno wskazywanymi przez członków zespołów jak i znanych Brokerowi.
     Zmniejszenie obciążenia zespołów pracami nie związanymi z nauką
Zadania wykonywane przez Brokera pozwalają na skrócenie czasu potrzebnego na identyfikację i skomunikowanie partnerów. Oznacza to także zmniejszenie nakładu pracy naukowców związanej ze współpracą z partnerami biznesowymi.
     Współpraca dla zwiększenia szans uruchomienia projektu
Dzięki znajomości źródeł finansowania, zasad aplikowania po środki i możliwości pozyskania partnerów przemysłowych, zaangażowanie Brokera podnosi szanse pozyskania środków na rozwój projektów naukowych i finansowanie zespołów badawczych.

 

 

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.