Centrum Innowacji Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji (WKTiR) wyróżniło rzecznika patentowego UŚ

Centrum Innowacji WKTiR doceniło pracownika Uniwersytetu Śląskiego. Rzecznik patentowy UŚ mgr Mariusz Grzesiczak został wyróżniony Złotą Honorową Odznaką WKTiR w Katowicach za zasługi i zaangażowanie na rzecz rozwoju WKTiR.

Mariusz Grzesiczak specjalizuje się w tematyce ochrony własności intelektualnej oraz transferu innowacji. Posiada zarówno bogate doświadczenie dydaktyczne (15 lat pracy jako wykładowca), naukowe (szereg publikacji w omawianej tematyce) jak i praktyczne jako rzecznik patentowy.

Z Uniwersytetem Śląskim związany jest od 20 lat – najpierw jako student Wydziału Techniki (obecnie WIiNoM), następnie jako pracownik naukowo-dydaktyczny a od 2009 roku jako rzecznik patentowy UŚ a jednocześnie Pełnomocnik Rektora ds. Transferu Wiedzy i Technologii w UŚ. Jest pełnomocnikiem w procedurze polskiej przed Urzędem Patentowym RP w sprawach wszelkich przedmiotów własności przemysłowej (m.in. wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych, znaków towarowych) oraz w procedurze wspólnotowej przed Urzędem ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante w sprawach ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych w całej Unii Europejskiej.

Liczba zgłoszeń patentowych dokonywanych przez Uniwersytet Śląski systematycznie rośnie. Wynika to z regularnie prowadzonych przez rzecznika patentowego działań poprawiających świadomość pracowników naukowych w kwestii wagi ochrony własności intelektualnej, wspartych pracami Biura Współpracy z Gospodarką w zakresie wdrażania projektów wynalazczych do gospodarki.

Liczba zgłoszeń do ochrony w latach 2009-2013:

I –IV 2013

• 9 wynalazków

2012

• 22 wynalazki (w tym pierwszy na UŚ wynalazek zgłoszony do ochrony międzynarodowej
  • 1 wzór użytkowy
  • 2 wzory przemysłowe (w tym 1 zgłoszony do ochrony międzynarodowej)

• 16 wynalazków
  • 2 znaki towarowe
  • 3 wzory przemysłowe (z czego 2 chronione w całej UE – jako pierwsze w historii UŚ zgłoszenia międzynarodowe)

• 12 wynalazków
  • 1 wzór przemysłowy

• 3 wynalazki
  • 2 znaki towarowe

Mariusz Grzesiczak angażuje się w kilku komitetach, radach i stowarzyszeniach naukowych. Jest m. in. członkiem zarządu stowarzyszenia SILGIS w Sosnowcu, członkiem Okręgowej Rady Polskiej Izby Rzeczników Patentowych (Okręg Śląski), do której należy przede wszystkim reprezentowanie samorządu na terenie okręgu i kierowanie jego działalnością, promowanie ochrony własności przemysłowej i działalność edukacyjna w tym zakresie a także doskonalenie umiejętności i kształcenie zawodowe rzeczników patentowych.

Centrum Innowacji Śląskiego Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji jest organizacją naukowo-techniczną. Jej podstawowym zadaniem jest inicjowanie oraz upowszechnianie wiedzy i działalności wynalazczej oraz proinnowacyjnej, a także udzielanie pomocy prawnej i organizacyjnej w dziedzinie wynalazczości oraz ochrony własności intelektualnej.