Członkowie Śląskiego Klastra Multimedialnego w Kopenhadze

W dniach od 21 do 25 października 2012 r. w ramach realizowanego projektu „Innowacje Śląska – utworzenie, promocja i rozwój Śląskiego Klastra Multimedialnego”, członkowie klastra uczestniczyli w zagranicznej wizycie studyjnej w Kopenhadze – stolicy Danii.

Celem wyjazdu było przede wszystkim zapoznanie członków klastra ze skandynawskim modelem innowacyjności, jako najbardziej efektywnym spośród krajów Europy. Dania i Szwecja są liderami Europy pod względem wyników innowacyjności.

Czego mogli się dowiedzieć klastrowicze? Wielu interesujących rzeczy dotyczących rozwoju swojej działalności. Seminaria, w których uczestniczyli skupione były na następujących zagadnieniach:
• kondycja finansowo-rynkowa krajów unii kalmarskiej,
• aktualna struktura firm oraz wynikające z tego zapotrzebowania w kontekście outsourcingu wewnątrz UE,
• wprowadzenie do współpracy z krajami skandynawskimi
• sposób budowania produktów oraz usług w kontekście Skandynawii: wymagania, cele, problemy,
• samoorganizacja przedsiębiorców,
• konkurencyjność w kontekście outsourcingu,
• sekrety zdobywania skandynawskiego rynku.

Uczestnicy wizyty zobaczyli sposób funkcjonowania Inkubatora 5te zlokalizowanego w IT University w Kopenhadze. Poznali dobre praktyki i doświadczenia związane z funkcjonowaniem i wspieraniem biznesu oraz współpracą nauka – biznes. Prezentację przedstawił David Stray Jorgensen – szef uniwersyteckiego inkubatora.

Ponadto mieli okazję porozmawiać z Micaelem Gustafssonem, laureatem nagrody „European Cluster Manager of the Year 2012” oraz menadżerem największego klastra ICT w Europie, który mówił m.in. o zarządzaniu sieciami współpracy, roli zaufania
w procesie budowania klastrów oraz korzyści wynikających z międzynarodowej współpracy.

Zwieńczeniem wizyty był udział uczestników klastra w europejskiej konferencji EUROPE INNOVA 2012, STRESS TEST OF INNOVATION POLICY IN EUROPE. Podczas dwudniowej konferencji przedstawiciele najważniejszych europejskich organizacji klastrowych, wraz z obecnymi reprezentantami sektorów publicznych krajów UE oraz instytucji Wspólnoty dyskutowali na temat dotychczasowej polityki wspierania innowacji – jej plusów i paradoksów oraz podejmowali próby zmierzenia się z perspektywą dalszego jej funkcjonowania w czasie kryzysu. Konferencja była dla jej uczestników – w tym reprezentacji Śląskiego Klastra Multimedialnego - doskonałą okazją do nawiązania kontaktów zagranicznych, które w przyszłości z pewnością zaprocentują współpracą gospodarczą z firmami i klastrami krajów UE.
Wymiana doświadczeń jeszcze bardziej uzmysłowiła członkom klastra, że dla rozwoju strategiczne znaczenie mają kontakty i spotkania w jak najbardziej interdyscyplinarnym gronie. Dzięki nim tworzą się relacje między ludźmi, pełniące rolę kanałów dyfuzji wiedzy i doświadczeń, którymi buduje się innowacyjny biznes.