Uniwersytet Śląski utworzył spółkę, która zadba o bezpieczeństwo wody w kranach

17 maja 2013 r. powołano drugą na Uniwersytecie Śląskim spółkę odpryskową typu spin-out. Firma „abtow biotechnology sp. z o.o.” bazuje na niezwykle ciekawym rozwiązaniu technologicznym, wypracowanym przez naukowców Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach i śląskiej firmy Tech-form – dotyczącym biomonitoringu jakości wody.

Automatyczny Biodetektor Ogólnej Toksyczności Wody (ABTOW) to bardzo czuły system detektorów, służących do wykrywania zagrożeń chemicznych w ujęciach wody pitnej. Umożliwia znaczące obniżenie ryzyka nagłych skażeń źródeł wody m.in. poprzez monitoring ich stanu w trybie ciągłym.

Obecnie system jest testowany na terenie dwóch śląskich przedsiębiorstw – jednym z nich jest znaczący producent soków i napojów na bazie wód mineralnych wysokiej jakości. Drugim zaś – jeden z największych zakładów wodociągowych w południowej Polsce.