Konferencja pt. Uniwersytet Śląski – rozwój przez współpracę z gospodarką

W dniu 21 listopada 2013 r. w auli Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 odbyła się konferencja pt. Uniwersytet Śląski – rozwój przez współpracę z gospodarką. W wydarzeniu udział wziął prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Spotkanie poprowadził  pełnomocnik rektora ds. komercjalizacji i rozwoju sieci współpracy Dariusz Laska, kierujący Biurem Współpracy z Gospodarką UŚ. Konferencja organizowana była w ramach kończącego się projektu "Promocja idei komercjalizacji własności intelektualnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach"  realizowanego w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Szczegółowego omówienia zadań, które przeprowadzono w projekcie  dokonała Pani Maria Kwarcińska. Pan Dariusz Laska podsumował dwuletnią działalność Biura Współpracy z Gospodarką, opisał obszary współpracy, wyniki komercjalizacji, jak też realizowane przez Biuro projekty.

Pan Mariusz Piasecki, Broker Innowacji Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska omówił zadania brokera, przedstawiając jako osobę wspierającą młodych naukowców i przedsiębiorców, odpowiedzialną za budowanie know-how innowacyjnych projektów i firm na podstawie własnych doświadczeń i dobrych praktyk. Pan mgr Wojciech Kiljańczyk przedstawił kluczowy projekt dla Uniwersytetu Śląskiego SPIN US, którego celem jest usystematyzowanie działań na rzecz sprawnego procesu komercjalizacji. Pan Kiljańczyk przypomniał, że uczelnie mają osobowość prawną i mogą prowadzić działalność gospodarczą, która powinna być prowadzona w formach określonych w statucie, uchwalonym przez senat uczelni.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele biznesu, kadry akademickiej Uniwersytetu Śląskiego oraz innych uczelni województwa śląskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (Global Entrepreneurship Week). Jest to ogólnoświatowa inicjatywa mającą na celu promowanie przedsiębiorczości, szczególnie wśród młodych ludzi. Od czasu pierwszej edycji w 2008 roku inicjatywa zwiększyła się już na 135 państw, w których ponad 24 000 partnerów zorganizowało wydarzenia angażujące ponad 7 milionów ludzi. Tegoroczna edycja odbywa się w dniach 18-24 listopada pod hasłem Przyszłość Przedsiębiorczości.