Priorytety Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na 2014

Wypracowanie systemu umożliwiającego efektywne wykorzystanie funduszy unijnych na naukę, pakiet dla humanistyki, lepsze przygotowanie studentów do rynku pracy - to niektóre priorytety resortu nauki na 2014 r., zapowiedziane przez minister Lenę Kolarską-Bobińską

W czwartek podczas konferencji prasowej minister nauki i szkolnictwa wyższego wyjaśniła, że jednym z najważniejszych zadań resortu jest wypracowanie systemu, który pozwoli efektywnie wykorzystywać fundusze z UE w nauce. "Chcemy wypracować system do efektywnego wydawania funduszy europejskich, by przynosiły one konkretne efekty. Program ten nazywamy Innowacyjna nauka-Innowacyjna gospodarka" - powiedziała Kolarska-Bobińska na konferencji prasowej.

Prorytety  Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2014  to m.in:

1. Wypracowanie procesu wdrażania wynalazków poprzez  wprowadzenie specjalnych bonów dla  przedsiębiorców  na zamawianie kierunków na uczelniach, aby mieć wpływ na proces kształcenia oraz możliwość wykorzystywania przez przedsiębiorców bonów na zamawianie innowacyjnych badań.

2. Wprowadzenie tzw. doktoratów przemysłowych. Przedsiębiorcy będą mogli ,,zamawiać" prace doktorskie, których wyniki będą mogli wykorzystać w przyszłości do rozwiązywania problemów swoich firm.

3. Zwiększenie nakładu na badania i rozwój  o 2 proc. PKB

4. Wprowadzenie zmian w ocenie jednostek naukowych i oceny czasopism.

Więcej informacji: http://www.nauka.gov.pl/