Pierwsza spółka spin out na Uniwersytecie Śląskim

W Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona powstaniu pierwszej spółki typu spin out w Uniwersytecie Śląskim. Firma „n-lab Marcin Binkowski” będzie prowadzić działalność na podstawie umowy z Uniwersytetem Śląskim, opierającej się m.in. na dzierżawie unikatowej aparatury badawczej z Laboratorium Mikrotomografii, które od działa w Zakładzie Komputerowych Systemów Biomedycznych na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach. Firma „n-lab” poza godzinami, w których w Laboratorium prowadzone są badania naukowe, będzie odpłatnie wykorzystywać ten unikatowy sprzęt w celu świadczenia usług dla przemysłu. Umowa o współpracy pomiędzy uniwersytetem a przedsiębiorcą uwzględnia także komercjalizację wyników badań naukowych – z korzyścią dla obu stron.

Konferencja prasowa została połączona z pokazem działania sprzętu i jest częścią projektu „Uniwersyteckie Spotkania z Nauką” promującego i popularyzującego wiedzę o ciekawych i nowatorskich rozwiązaniach technologicznych opracowanych przez pracowników uczelni.

W spotkaniu wzięli udział: prorektor ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, kierownik Biura Współpracy z Gospodarką UŚ Dariusz Laska oraz doktoranci i studenci uczelni.