Podpisanie porozumienia o współpracy ze Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach

W środę, 6 listopada 2019 roku, o godz. 9.00, w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (sala nr 29) odbyło się uroczyste nawiązanie współpracy pomiędzy Uczelnią, a Śląskim Związkiem Pszczelarzy w Katowicach.

Współpraca dotyczyć będzie przede wszystkim prowadzenia wspólnych przedsięwzięć i projektów mających służyć dobru obu Jednostek w zakresie współpracy naukowej i dydaktycznej, a w szczególności:

• organizację Naukowej Konferencji Pszczelarskiej,

• działania naukowe i dydaktyczne o tematyce pszczelarskiej.

Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach jest samodzielną organizacją pszczelarską, skupiającą 2570 pszczelarzy w 67 kołach terenowych.

Od 2010 roku jest członkiem Apimondii – Międzynarodowej Organizacji Związków Pszczelarskich zrzeszającej 81 krajowe związki pszczelarskie świata, mającej swoją siedzibę w Rzymie.

Pszczelarze Śląskiego Związku posiadają 42 563 rodzin pszczelich.

Do podstawowych celów działalności Związku należą:

• działalność szkoleniowa na potrzeby członków,

• pomoc finansowa dla członków (korzystanie z odpowiednich programów pomocowych),

• dbałość o zdrowotność pszczół i jakość produktów pszczelich,

• organizacja prac hodowlanych, w tym prowadzenia trutowisk,

• popularyzacja pszczelarstwa i produktów pszczelich.

W imieniu Związku porozumienie podpisali: Prezes ŚZP w Katowicach – Zbigniew Binko oraz Członek Zarządu ŚZP w Katowicach – dr inż. Wiesław Londzin. Ze strony uczelni dokumenty sygnował Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej i Krajowej dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ. W wydarzeniu udział wzieli również przedstawiciele Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ: Prodziekan ds. promocji i rozwoju dr Agata Daszkowska-Golec, dr hab. Mirosław Nakonieczny, prof. UŚ, dr Agata Nicewicz, mgr Łukasz Nicewicz, reprezentujący Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska oraz pracownicy Biura Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.