„Prawo własności intelektualnej” - relacja ze szkolenia

W dniu 9 lutego 2015 r. w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach, odbyło się całodniowe szkolenie pt. „Prawo własności intelektualnej” w ramach programu DoktoRIS.
W spotkaniu uczestniczyli pracownicy naukowi i doktoranci UŚ. Całość szkolenia została podzielona na dwie części.

I część obejmowała zagadnienia dotyczące twórczości pracowniczej – z punktu widzenia prawa autorskiego. Poruszono tutaj kwestię następującej treści:

• czym jest utwór, a także co to jest prawo autorskie i jakie są jego rodzaje,

• różnice między najmem a dzierżawą,

ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję porozmawiać nt. „Czy wyniki badań podlegają ochronie prawnoautorskiej?”.

Kolejnym etapem szkolenia było prawo własności przemysłowej, gdzie została omówiona definicja patentu oraz jego zakres przedmiotowy. Zobrazowano również różnicę między wynalazkiem oraz wzorem użytkowym.

II część spotkania została poświęcona spółce celowej SPIN US – odrębnej spółce powołanej przez Uniwersytet Śląski. Omówiono tutaj kwestię komercjalizacji wiedzy i technologii.
Na koniec przedstawiono etapy założenia spółki z o.o. oraz zadania spółki celowej SPIN US.

Spotkanie miało na celu przybliżyć uczestnikom możliwości, które otwiera przed naukowcami komercjalizacja pomysłów naukowych i wyników badań oraz uświadomić, jak ważne z punktu widzenia funkcjonowania nowoczesnej uczelni są działania spółki celowej i jej wsparcie na etapie wdrażania nowych rozwiązań i nauki do gospodarki.