Projekt stopów i wyrobów medycznych NiTi z pamięcią kształtu oceniony pozytywnie

Ogłoszone zostały wstępne wyniki pierwszej edycji konkursu Programu INNOTECH, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Spośród 370 zgłoszeń ocenę merytoryczną uzyskało dotychczas 310 wniosków. Wśród zgłoszeń ocenionych pozytywnie znalazł się projekt badawczy „Produkcja stopów i wyrobów medycznych NiTi z pamięcią kształtu” realizowany przez Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Uzyska on dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Stopy z pamięcią kształtu są unikatową klasą stopów metali, które mogą zmieniać kształt przy podgrzaniu powyżej pewnej temperatury. Zmiana kształtu polega na powrocie, w odpowiednich warunkach, materiału do kształtu wyjściowego. Kierownikiem badań prowadzonych nad nową generacją materiałów, wykazujących niekonwencjonalne właściwości jest prof. UŚ dr hab. Danuta Stróż, dyrektor Instytutu Nauki o Materiałach.

Celem projektu „Produkcja stopów i wyrobów medycznych NiTi z pamięcią kształtu” jest zaproponowanie konkretnych zastosowań zmieniających kształt stopów w medycynie, wykonanie prototypów i przygotowanie produkcji na skalę przemysłową. Projekt realizowany będzie przez konsorcjum, w skład którego wchodzą: Uniwersytet Śląski w roli lidera, Politechnika Warszawska, BHH MIKROHUTA sp. z o.o., BHH MIKROMED sp. z o.o.

Szczegółowe informacje na temat wyników konkursu dostępne są na stronie NCBR: www.ncbir.pl. Opis badań dotyczących stopów z pamięcią kształtu NiTi został opublikowany na stronie: www.us.edu.pl/projekty-badawcze.
 

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.