Rada Ministrów przyjęła projekt tzw. małej ustawy o innowacyjności

Rada Ministrów przyjęła Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej - tzw. małą ustawę o innowacyjności. Celem zaproponowanych zmian jest wzrost innowacyjności polskiej gospodarki, który będzie decydującym czynnikiem w tworzeniu wzrostu dochodu narodowego i podniesienia poziomu dobrobytu w Polsce.

Najważniejsze zmiany w zakresie działalności Uczelni dotyczą:

  • Modyfikacji procedury „uwłaszczenia naukowców” (nabywania praw majątkowych do wynalazków).

W obecnym stanie prawnym uczelnia w ciągu trzech miesięcy od dnia zgłoszenia rezultatu badań przez pracownika podejmuje decyzję o komercjalizacji. Zgodnie z nowym projektem ustawy procedura uwłaszczeniowa (jako opcja) będzie stosowana przez uczelnie wyłącznie wtedy, kiedy naukowiec zgłaszający wyniki badań poinformuje (w formie oświadczenia) o zainteresowaniu uwłaszczeniem. W przeciwnym przypadku procedura ta nie będzie uruchomiana i uczelnia automatycznie przejmie prawa do wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

  • Usunięcia ograniczenie czasowego, w jakim twórcom wynalazków przysługiwały udziały w korzyściach z komercjalizacji.

Dotychczas twórcom wynalazków udziały w korzyściach z komercjalizacji przysługiwały przez okres pięciu lat. Ograniczenie to zostało usunięte.

  • Umożliwienia uczelniom tworzenia większej liczby spółek celowych.

Obecnie uczelnie mogły tworzyć tylko jedną spółkę celową. Wprowadzona zmiana  umożliwi zakładanie kolejnych spółek w celu współpracy z innymi uczelniami na rzecz wspólnej komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

  • Zapewnienia finansowania działań związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

Jednostki naukowe będą musiały przeznaczać 0,5 proc. środków z dotacji przyznanej na utrzymanie potencjału badawczego – na finansowanie działań związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

 

Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części przepisów podatkowych i dotyczących zasad finansowania nauki, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.