UŚ nagradza innowacyjne prace dyplomowe!

Z końcem listopada rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą pracę dyplomową poszukującą innowacyjnych rozwiązań. W pierwszej – pilotażowej – edycji absolwenci Uniwersytetu Śląskiego zgłaszali prace w 10 obszarach, zaczerpniętych z Programu Rozwoju Technologii Województwa Śląskiego na lata 2010-2020. Największą popularnością cieszyły się technologie dla ochrony środowiska oraz technologie dla górnictwa i energetyki.

27 listopada 2012 r. odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom. I miejsce otrzymała praca mgr Moniki Kuraś z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ pt. Analiza uwarunkowań osuwisk na obszarze miasta i gminy Jordanów w systemach GIS. Dotyczy określania uwarunkowań geośrodowiskowych mogących służyć przewidywaniu niezwykle niebezpiecznego zjawiska osuwisk mas ziemnych i skalnych. Została bardzo pozytywnie przyjęta przez przedstawicieli Głównego Instytutu Górnictwa, uczestniczących w ocenie prac. – Myślę, że ten konkurs jest wspaniałym pomysłem na promowanie prac magisterskich, które niosą nowatorskie rozwiązania – zdradza pani Monika. – Jest sposobem na pokazanie w szerszym gronie, jak wiele ciekawych pomysłów rodzi się podczas studiów, a jednocześnie daje możliwość odpowiedniego ukierunkowania się i zapewnienia sobie w przyszłości wymarzonej pracy.  Ja osobiście polecam każdej osobie, by próbowała swoich sił w przyszłorocznych edycjach, bo naprawdę warto!

Mgr Marcin Stano z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego – zdobywca II miejsca za pracę pt. Wielowymiarowy model złoża węgla kamiennego kopalni Knurów – Szczygłowice, tak opowiada o swoim udziale w konkursie: – Pewnego dnia zobaczyłem plakat, promujący pierwszą edycję Konkursu. Pomyślałem, że przecież moja praca magisterska została napisana właśnie z myślą o opracowaniu czegoś przydatnego.

W roli gospodarzy w uroczystości udział wzięli prorektorzy UŚ ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji  dr hab. Mirosław Nakonieczny oraz ds. nauki i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Autorka zwycięskiej pracy p. Monika Kuraś z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ (fot. Julia Agnieszka Szymala).

FOTOREPORTAŻ Z ROZDANIA NAGRÓD