Złoty medal dla Uniwersytetu Śląskiego

5 października 2012 r. podczas VII Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG – KATOWICE 2012 dziekan Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach prof. UŚ dr hab. Danuta Stróż oraz dr Andrzej Swinarew odebrali złoty medal za rozwiązanie pn. „Świecące polimery”.

Opracowane przez pracowników naukowych uczelni polimery syntetyczne o właściwościach fotoluminescencyjnych działają jak barwnik, który można dodać do farb lub lakierów. Jest przeźroczysty, a swoje właściwości świetlne i koloryzujące uaktywnia dopiero w promieniach UV. Obecnie naukowcy są w stanie stworzyć paletę barw RGB (model przestrzeni barw: czerwonej, zielonej i niebieskiej). To nie pierwszy sukces zespołu naukowców z Instytutu Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego pracującego pod kierownictwem dr. Andrzeja Swinarewa.

Podczas targów INTARG odbyło się również wręczenie Złotych Honorowych Odznak WKTiR i okolicznościowych pater. Nagrodę za współpracę i aktywne wspieranie społecznych inicjatyw w imieniu Uniwersytetu Śląskiego odebrał pełnomocnik rektora ds. transferu wiedzy i technologii w Uniwersytecie Śląskim, rzecznik patentowy UŚ – mgr Mariusz Grzesiczak. Złotą Honorową Odznakę WKTiR odebrał natomiast prof. dr hab. Andrzej Szewc.

Targi odbywały się od 5 do7 października 2012 r. na terenie Śląskiego Centrum Targowego (Katowice, ul. Bytkowska 1B). Organizatorem było Centrum Innowacji WKTiR w Katowicach.