Złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG® dla rozwiązania BIO-GĄBKA

W dniach 24-25 maja 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyły się 16 Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG®.

INTARG® to networkingowa platforma promocji innowacyjnych produktów, technologii i usług z różnych branż i dziedzin, która prezentuje potencjał i dorobek myśli technologicznej i nauki, tj. wynalazków, technologii i usług kierowanych do przemysłu i gospodarki. 

Podczas targów można było również wziąć udział w panelach tematycznych poświęconych synergii nauki i przemysłu, transferowi wiedzy i technologii, a także modelom finansowania badań naukowych i wdrożeń w przemyśle. 

W czasie trwania wydarzenia Uniwersytet Śląski w Katowicach prezentował bogatą bazę ofert technologicznych dotyczących szerokiego wachlarza dyscyplin, ze szczególnym uwzględnieniem wynalazku "BIO-GĄBKA – NIEZASTĄPIONA W USUWANIU LEKÓW I FENOLU W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW", za który otrzymał złoty medal

Bio-Gąbka to biopreparat opracowany z myślą o wsparciu przydomowych i miejskich oczyszczalni ścieków w usuwaniu fenolu oraz leków, takich jak paracetamol czy ibuprofen. Unieruchomione na naturalnej gąbce roślinnej bakterie gwarantują długotrwałą i skuteczną eliminację zanieczyszczeń.

Autorami rozwiązania są naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ: dr Anna Dzionek, dr Agnieszka Nowak, dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof. UŚ oraz dr hab. Urszula Guzik prof. UŚ.

Rozwiązanie opracowano w ramach realizacji projektu NCBiR — Preparat stymulujący degradację niesteroidowych leków przeciwzapalnych w oparciu o immobilizowane na naturalnym nośniku szczepy bakterii,  w ramach umowy TANGO-IV-A/0049/2019-00.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.